Ce vei descoperi la Integritas?

Ce fel de educație ne propunem să oferim?

Vei învăța să Îl cunoști pe Dumnezeu.

În școala noastră căutăm să creăm cadrul potrivit ca să poți prinde esența din educație: de unde vii, încotro mergi și care este rostul tău pe acest pământ. Adică… la ce a visat Dumnezeu atunci când te-a creat pe tine?

Credem că programele oferite în școală, profesorii dedicați, prietenii pe care îi vei descoperi la Integritas te vor ajuta să afli unele răspunsuri pentru viața ta.

Vei primi instruire pentru viața practică.

Adică vei învăța să te descurci în viața reală care este frumoasă, provocatoare și complexă.

Așa că, pe lângă asimilarea cunoștințelor teoretice, poate vei descoperi la noi în școală că
îți place să cultivi o grădină cu zarzavaturi sau cu zmeură, să îngrijești albinele sau să petreci
timp în atelierul de tâmplărie, poate să zugrăvești sau alte lucruri practice din domeniul construcțiilor.

Ne gândim, de asemenea, că ți-ar prinde bine să cunoști remedii naturale simple, să înveți să gătești sănătos,
să ai grijă de un copilaș și să ai noțiuni de croitorie sau contabilitate.

Sau poate îți va prinde bine cursul de fotografie.

Deprinderea acestor abilități te va forma ca om complet, îți va da curaj și te va pregăti să faci
față solicitărilor vieții.

Screen Shot 2020-05-13 at 12.45.05 PM

Pentru mine, acest liceu reprezintă a doua casă. Sunt o fată care a fost ı̂nvățată să stea mai mult cu familia și pentru că locuiesc la o distanță destul de mare față de ai mei, m-am atașat foarte mult de profesorii și colegii de aici, care au avut răbdare să mă asculte și care m-au ajutat ori de câte ori am avut nevoie.

Aici am fost ı̂ncurajată ca ı̂n tot ceea ce fac, să dau totul, să fac tot ce pot mai bine, căutând să fiu cea mai bună versiune a mea. M-a ajutat să fiu mai cooperantă cu cei din jur, perseverentă, creativă, mai darnică și mai prietenoasă. Acest liceu mi-a oferit un cadru prielnic pentru a mă dezvolta în domeniul intelectual, practic și spiritual. Pentru mine, Integritas înseamnă ajutor și lucru în echipă.

Pohrib Kora - Emina

Când am auzit pentru prima dată de această școală mi-a fost greu să cred că există un astfel de program educațional. Am ı̂nceput primul an cu mult entuziasm și mă bucur că acest entuziasm se păstrează și ı̂n prezent. Aș vrea să precizez faptul că profesorii și pedagogii sunt oameni înțelegători, cu calități demne de urmat. Răbdarea și statornicia în efortul depus reprezintă un sprijin foarte important pentru elevi.

Am realizat că Integritas nu te pregătește doar intelectual, ci și practic și emoțional pentru viața de adult. Mă bucur că sunt înconjurat de astfel de oameni și de un cadru atât de prielnic pentru dezvoltarea mea. Îi mulțumesc lui Dumnezeu pentru cadoul pe care mi l-a oferit de a fi elev în această școală.

Harold Szigyarto

Screen Shot 2020-05-13 at 12.45.17 PM

Vei studia după un curriculum relevant pentru viața reală.

Curriculumul școlii noastre este structurat pe sistemul de învățământ american,
dar conținuturile sunt adaptate la nevoile tinerilor din România.

Este acest fapt provocator?

Cu siguranță. Este nevoie să stăpânești cât se poate de bine limba engleză,
având în vedere că o serie de materii este predată în această limbă,
iar câțiva profesori și pedagogi nu vorbesc limba română.

Examenul SAT este în limba engleză și solicită abilitățile elevului de a folosi
în ipostaze reale cunoștințele pe care le-a dobândit în școală.

De asemenea, felul de predare se bazează mult pe aplicabilitate,
ceea ce se poate dovedi uneori dificil pentru tine ca elev, mai ales la început.

Merită?

Noi credem ca da, merită.
Dacă ne dorim altfel de rezultate, să avem curajul de a încerca o  altfel de abordare,
mai actuală, mai relevantă, mai adâncă. Considerăm esențial, în acest sens, faptul că
principiile de la baza acestui curriculum își au rădăcinile în Biblie, Cartea vieții.

Viața din campus: la Integritas vei fi parte dintr-o mare familie.

Îți vei face prieteni atât printre colegi, cât și între profesori.

Ne vom bucura împreună și tot împreună vom căuta soluții la provocări.

Vom descoperi posibilitățile unice care ne stau fiecăruia în față și cum putem să ne ridicăm la înălțimea maximului nostru de a fi eficienți și utili celor din jur, societății.

Vom crește împreună!

Scroll To Top